Kurzy
Kurzy
Pro nastávající maminky a maminky dětí do 1 roku věku
- Jak mohu pozitivně ovlivnit vývoj výslovnosti svého dítěte?
- Jak mohu pozitivně ovlivnit vývoj řeči svého dítěte?
Stále fungujeme v běžných ordinačních hodinách.
Myslíme především na vaše i naše zdraví, používáme předepsané ochranné pomůcky, dezinfikujeme povrchy.
Prosíme vás o dodržování protiepidemiologických opatření (příchod na přesně objednaný čas, ochrana dýchacích cest - RESPIRÁTOR FFP2, doprovod maximálně jedné osoby, dezinfekce rukou PŘED i PO terapii), do čekárny prosím vstupujte AŽ PO VYZVÁNÍ.
Děkujeme, že dodržujete všechna opatření.
Společně to zvládneme.
Roky jsem patřila k těm, kteří systematicky směřují veškerou svoji pozornost NA TY TŘI PRSTY.
Vždyť jsou TY jediné, co mají co mluvit do správného úchopu – přece do té ŠPETKY a na to máme trojhranné pomůcky, nástavce a jiné vychytávky, které nám je TAM spolehlivě dostanou.
OMYL!
K tomu, abych přesedlala na druhou kolej jsem musela jít se svými vědomostmi do hloubky, doslova až na KOST .
V mých článcích poměrně často zmiňuju, že DĚTI NEJSOU MALÍ DOSPĚLÍ.
Ten dnešní, je toho důkazem!
Při snahách o vedení ke správnému úchopu psací pomůcky bychom neměli opomenout důležitou věc – FYZIOLOGII DĚTSKÉ RUKY
Máte tendenci svým BATOLATŮM upravovat úchop psací pomůcky? POZOR, abyste je od prvních kreslícíh pokusů nadobro neodradili.
Malá dětská ruka se od té naší velké dospělácké NELIŠÍ POUZE VELIKOSTÍ!
Na rozdíl od nás dospělých mají děti místo drobných zápěstních kůstek chrupavky, které se postupně procesem osifikace mění v kost. To se děje kolem věku 6-8 let a celý proces je ukončen mezi 12. - 13. rokem.
VIDÍTE? Anatomicky je pro malé děti úchop do špetky NEMOŽNÝ, a to nejen vzhledem k délce prstů, ale také k jejich motorickým dovednostem.
Nepleťme si ŠPETKU – 3 prsty s PINZETOVÝM úchopem – 2 prsty, který se objevuje mezi 9-10 měsícem.
⏱️ JAK DLOUHO byste vydrželi u aktivity, do které vám někdo neustále ZASAHUJE a nutí vás ji dělat v pozicích, které jsou vám nepříjemné/ nepřirozené/ velice náročné?
HM?
Malé děti prochází velmi intenzivním motorickým vývojem. Pohybem se učí vnímat a uvědomovat si a co nejpřesněji ovládat své tělo, jeho polohy a napětí či uvolnění ve svalech. Ve stejně zběsilém tempu se rozvíjí i motorika ruky.
Ne nadarmo je přitahují aktivity, které motoriku rozvíjejí a PŘIPRAVUJÍ tak RUKU pro KRESLENÍ, PSANÍ i správný úchop – rozkládání, sestavování, zatloukání, mačkání, modelování, navlékání korálků, krájení a vykrajování, motání, trhání, šroubování, stříhání, lepení, cvrknání, přesypávání, ...dříve než se o ně děti začnou zajímat.
Kreslení a psaní jsou pohybově VELICE náročné dovednosti, které vyžadují precizní souhru všech svalů a kloubů, které se na nich podílí.
RAMENO – LOKET – ZÁPĚSTÍ – ZÁPRSTÍ – PRSTYP
POSLOUPNOST kterou je POTŘEBA RESPEKTOVAT při rozvoji grafomotoriky a uvolňovacích cvičeních.
SPRÁVNÉ DRŽENÍ TĚLA – alfa omega úspěchu, nejen co se grafomotoriky týká!
Správné držení těla vyžaduje zpevněný trup a aktivní břišní a zádové svaly – díky tomu je dítě schopné delší dobu vzpřímeně sedět. Za tohoto předpokladu správně funguje i ramenní kloub, který poskytuje stabilitu pro menší svaly paže a ruky a umožňuje tak dobrý pohyb jednotlivým prstům. Pohyblivost ruky a prstů je totiž úzce spjata právě s fungováním a postavením ramenního kloubu. Bez zapojení a stabilního postavení ramenních, prsních a lopatkových svalů je práce ruky svázaná, neuvolněná, vysilující a unavující.
Pokud nejeví 4 leté dítě zájem o kreslení, zbystřete.
PROTOŽE.
Děti, které mají obtíže při kreslení, mívají pozdějí obtíže při psaní a čtení.
Tyto děti mají často obtíže s rovnováhou (vestibulárem), regulací napětí ve svalech a šlachách (propriocepce) a motorikou jako takovou. Mívají opožděný vývoj koordinace oko-ruka, nemají dobrou úroveň bilaterální integrace (schopnost vzájmené spolupráce obrou stran těla při pohybových činnostech) a mívají obtíže s přechodem přes středovou osu těla.
S cíleným nácvikem grafomotoriky začínáme kolem 5. roku.
Zuzana Blažková, Klinická logopedie JINAK s.r.o.
ALE...
Existují ale VADY a PORUCHY SLUCHU, které vznikají působením různých faktorů V PRŮBĚHU ŽIVOTA!
Screening sluchu u novorozenců informuje o tom, jestli UCHO (NE)SLYŠÍ v DANOU CHVÍLI. PRÁVĚ JEN!V TU CHVÍLI, KDY SE SLUCH MĚŘÍ...
U batolat a předškoláků jsou největším postrachem opakované INFEKCE horních cest dýchacích, především ZÁNĚTY STŘEDNÍHO UCHA. Na vzniklé nedoslýchavosti má velmi často podíl zvětšená NOSNÍ MANDLE...jen si zkuste vybavit jak se vám změní kvalita sluchu, když jste nachlazení a máte zalehlé uši...no těch pár dnů se dá vydržet, že....
VŽDYŤ
MY dospělí (narozdíl od dětí) DOKÁŽEME sníženou kvalitu sluchu DOBŘE KOMPENZOVAT odezíráním / kontextem dané situace / zkušeností
ALE
co MALÉ DÍTĚ, které setrvává v takovém stavu několik týdnů/měsíců v době, kdy poznává svět, učí se komunikovat...
Vada / porucha sluchu omezuje / zpomaluje vývoj receptivních (čemu rozumím) i expresivních (co a jak říkám) složek jazyka a řeči ---> poruchy vývoje těchto složek způsobují obtíže v učení ---> komunikační obtíže často vedou k sociální izolaci...takové děti jsou často
- smutné
- nepozorné
- vzteklé
- podrážděné
- unavené
nebo také
- stydlivé
- tiché
- uzavřené
PROTOŽE NEROZUMĚJÍ
VČASTNOST správné diagnózy je proto nesmírně důležitá pro další vývoj dítěte
Víte, že:
1 až 2 z 1 000 dětí...
V České republice je ročně diagnostikováno devadesát až sto dětí se ZÁVAŽNÝM sluchovým postižením (jedno až dvě děti na tisíc narozených). Screening sluchu v ČR stále není prováděn všem novorozencům. V případě neodhalené VÁŽNÉ ztráty sluchu se po druhém roce života uzavírají sluchová centra v mozku. Dochází k nenapravitelnému poškození vývoje řeči, sluch se již nerozvine...
Pokud MÁTE JAKÉKOLIV POCHYBNOSTI o sluchu vašeho dítěte, NEČEKEJTE a požádejte vašeho pediatra o žádanku na vyšetření u specialisty - ORL lékaře a nebo FONIATRA. V dnešní době UMÍME VYŠETŘIT SLUCH VŠEM DĚTEM i těm, které nespolupracují.
Screening sluchu u pětiletých dětí odpovídá na otázku JAK dítě slyší. O něm si přečtěte více v dalších příspěvcích.
"Řekni mi a já to zapomenu; ukaž mi a já si to zapamatuji; nech mě to vyzkoušet a já to pochopím."
POCHOPILI JSME a ZAŽILI JSME JAK může SENZORICKÁ INTEGRACE (SI) a BILATERÁLNÍ INTEGRACE (BI) ovlivnit vývoj dítěte a tím i celý proces učení.
Kurzem jsem vás provedla já a moje milá kolegyně Mgr. Soňa PEKAROVIČOVÁ– speciální pedagožka, zakladatelka CentrumDys. Věnuje se varovným signalům poruch učení a pozornosti s cílem co nejlépe připravit děti na nástup do školy.
Probrali jsme obě metody ve vztahu k poruchám pozornosti, vývojovým poruchám řeči, vývojovým poruchám motorických funkcí a specifickým poruchám učení.
Zaměřili jsme se na děti ve věku 3-6 let.
Na kurzu se sešli rodiče, kliničtí logopedi, fyzioterapeuti, speciální pedagožky, učitelky,...ti, kteří mají snahu podpořit děti ve vývoji a vzdělávání trochu JINAK.
Program – o čem to bylo?
Proces SI a BI / SI a BI a jejich souvislost s učením
Základní poruchy SI – jak je poznáme?
Stav bdělosti – co je a jak ovlivňuje pozornost?
Prostor pro dotazy
Obě metody jsme měli možnost pochopit a zažít na vlastní kůži. Odnesli jsme si konkrétní aktivity, které můžeme využít doma, v ambulanci, poradně, a nebo ve třídě.
Jsem smluvním partnerem následujících pojišťoven.
Přijímám nové pacienty.
Smluvní vztah s Oborovou zdravotní pojišťovnou zaměstnanců bank, pojišťoven a stavebnictví navázán od 1.2.2019
Pojištěncům ostatních pojišťoven bude v případě zájmu poskytnuta logopedická péče za přímou platbu dle ceníku.
Na logopedii je třeba se předem objednat.
Pro nastávající maminky a maminky dětí do 1 roku věku
wwwwwwwwwwwwwwwwwww
Duis risus est, tempus elementum lacus vel, consectetur lobortis augue. In malesuada, risus in malesuada lobortis, odio enim posuere mi, quis malesuada augue ligula non purus.
aaaaaaaaaNullam augue odio, elementum at est ut, eleifend ultrices lectus. Sed eget purus dui. Etiam sit amet convallis lectus. Suspendisse eget ex accumsan ex vulputate tempor et vel sem.
Tempus elementum lacus vel, consectetur lobortis augue. In malesuada, risus in malesuada lobortis, odio enim posuere mi, quis malesuada augue ligula non purus.